Mar. Nën 13th, 2018

FOTO/ Tmerr në Turqi, 73 të plagosur dhe 10 të vdekur në një aksident

TURQI – Një incident i frikshëm e vdekjeprurë ka ndodhur në Turqi ditën e sotme, ku një tren pasagjerësh ka dalë papritur nga shinat.

Deri më tani mësohet se të paktën 10 persona kanë vdekur dhe 73 të tjerë janë plagosur. Aksidenti hekurudhor ka ndodhur në afërsi të një fshati në qarkun Çorlu.

turkey-train1

Nënsekretari i Ministrisë së Shëndetësisë, Eyup Gumus ka bërë të ditur se vazhdon transferimi i të plagosurve nga toka the ajri në spitalet në Stamboll dhe Tekirdağ.

“Sipas vlerësimeve të para 10 persona kanë humbur jetën, ndërsa 73 të tjerë janë plagosur. Vazhdojnë punimet tona në lidhje me incidentin” thote ai.

Gumus ka treguar se në vendin e ngjarjes ndodhen rreth 100 autoambulanca.

InfoPasqyra/BW

Kategori