Mër. Nën 21st, 2018

Gjysmëfinale spektakli

TIRANË, 9 korrik// Në rendin alfabetik Anglia, Belgjika, Franca dhe Kroacia këto janë katër kombëtaret më të forta në botë dhe vetëm njëra prej tyre, do të ngrejë Kupën e Botës 2018 në qiellin e Rusisë. Dikush e ka riemërtuar atë “Europiani i vogël”, por kjo nuk është e saktë për atë çka treguan në fushë duke eleminuar mes të tjerash edhe ekipet më të forta amerikano-jugore: Argjentinën, Brazilin, Kolumbinë dhe Uruguajin. E vërteta është se treguan ç’të mira mund të ofrojë futbolli në nivel kolektiv, para lojës së një individi të vetëm, qoftë ky dhe talent. Jo Messi, por Griezmann dhe Mbappé; jo Neymar, por De Bruyne dhe Hazard; u ndalën Cristiano Ronaldo, Cavani, Suarez dhe Di Maria, është koha për Kane, Alli, Modriç dhe Rakitiç. Një gjë është e garantuar në mënyrë të drejtë: spektakli nuk do të mungojë.

FRANCË-BELGJIKË: Në Shën Petërburg pritet të dhurohet një spektakël i pastër i teknikës dhe shpejtësisë. Franca e blinduar në njërën anë, në të njëjtën kohë një nga të preferuarit për finalen; në anën tjetër djemtë e tmerrshëm të Belgjikës, më në fund të gatshëm për të kthyer ëndrrat e një brezi të tërë në realitet. Hazard dhe shokët e tij të skuadrës edhe kundër Brazilit treguan në fushë që kanë mbërritur në Rusi për t’i shkuar garës deri në fund.

Sulmet janë të frikshëm me Mbappe dhe Griezmann nga njëra anë, për të sfiduar Lukaku, Hazard dhe De Bruyne nga ana tjetër. Por loja e vërtetë do të luhet në mesfushë, ku Franca mund të mburret me një ekuilibër më të testuar se ekipi i Martinez. Kante dhe Pogba janë një mur fizik dhe teknik që trajneri belg do të duhet për të anashkaluar, duke kërkuar avancimin e De Bruyne dhe përdorimin e muskujve të Fellaini. Në nivelin e mbrojtjes dhe të portës, me Lloris kundër Courtois, përballja duket e barabartë.

KROACI-ANGLI: Mesfusha e Kroacisë apo freskia e Anglisë? Për të parë një çelës për ndeshjen në këtë sfidë është e komplikuar. Dëshironi të organike, sepse Kroacia është një nga ekipet më të mira në Kupën e Botës, por ka luftuar shumë kundër të dy ndeshjeve të fundit, ndaj Danimarkës dhe Rusisë vetëm ndonjëherë do të dënimeve, dhe për shkak se Anglia është shumë e paparashikueshme me lojtarët e saj sulmues.

Dallimin, siç është normale në gjysmëfinalet e një kupe bote, do ta bëjnë detajet, ndoshta edhe zgjedhjet e dy trajnerëve, para ndeshjes dhe në fushën e lojës. Kroacia, e udhëhequr nga klasi i Modriç dhe Rakitiç, ka arritur pikën më lartë të arritur në vitin 1998, kurse britanikët ishin zhdukur nga gjysmëfinalet e një botërori që nga viti 1990 dhe me një grup të ri të drejtuar nga Southgate kanë rindezur entuziazmin e palëve në Buckingham Palace, të cilët duan “të shpëtojnë Mbretëreshën”, por Kane dhe shokët e tij kanë shumë më tepër në mendje. Vetëm të mos shkojnë tek 11-metërshat: Kroacia e di se si të fitojë dhe e ka treguar këtë. Anglia e ka hedhur poshtë tashmë një tabu që e përndiqte prej kohësh në botërorë.

Çdo gjë mund të ndodhë në Rusi. Dy sfida të ekuilibruara para aktit final. Tashmë radhën e ka fusha e blertë.

/r.e/

Botërori 2018 – Agjencia Telegrafike Shqiptare

Kategori