Hën. Nën 12th, 2018

“Kanë kërkesa gangsterësh”, Trump i prerë me Korenë: Denuklearizimi do të ndodhë

Donald Trump thotë se pret që Koreja e Veriut të kryejë procesin e denuklearizimit  siç u la pas marrëveshjen me diktatorin Kim Jong-Un.

Kjo kërkesë erdhi pasi  Koreja e Veriut ka akuzuar SHBA për përdorimin e “taktikave gangstere” për ta shtyrë atë drejt çarmatimit bërthamor pas një raundi të ri bisedimesh të nivelit të lartë.

Ajo cilësoi qëndrimin e SHBA në takim si “jashtëzakonisht shqetësues”.

Deklarata, nga një zyrtar i emëruar i ministrisë së jashtme, dha një pasqyrim shumë të ndryshëm nga ajo e dhënë nga sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, vetëm disa orë më parë.

Ai tha se ‘përparimi u bë gjatë vizitës së tij dy-ditore në Phenian’.

Është hera e parë që ai ka vizituar Korenë e Veriut që nga takimi mes Donald Trump dhe Kim Jong-un në Singapor. Takimi i liderit përfundoi me një premtim nga Kim për të punuar drejt denuclearizimit, por detajet se si kjo do të arrihet, mbeten të pazbuluara.

Një synim kryesor i Pompeo gjatë vizitës së tij ishte për të vendosur përkushtimin e Koresë së Veriut për çarmatimin.

InfoPasqyra/BW

Kategori