Enj. Jan 24th, 2019

PARIS – Macron takon liderët e Beneluksit para samitit të BE

PARIS, 6 shtator . – Presidenti francez, Emmanuel Macron takohet sot me liderët e Beneluksit, në prag të një samiti të BE-së.

Takimi mes Macron, kryeministrit belg, Charles Michel, atij luksemburgas, Premier Xavier Bettel dhe holandez, Mark Rutte zhvillohet dy javë para samitit jozyrtar të unionit në Salcburg, Austri.

Migrimi dhe Brexit janë dy çështjet më të nxehta të këtij samiti.

Nesër, Macron do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Marsejë./ a.jor.

Kategori