Enj. Jan 24th, 2019

SHBA – Pompeo: Uashingtoni nuk dëshiron një Luftë të Ftohtë me Kinën

UASHINGTON, 9 nëntor . – Shefi i diplomacisë amerikane, Mike Pompeo i shprehu sot zyrtarëve të lartë kinezë “shqetësimin” e tij kundrejt “militarizimit” të Detit të Kinës Jugore.

”SHBA-ja dëshiron një bashkëpunim më të ngushtë me Pekinin dhe “nuk duan një luftë të ftohtë”, por ende kanë “dallime të konsiderueshme” për disa çështje me Kinën’’, pohoi ai gjatë një konference shtypi me Pekin në prani të homologut të tij, Yang Jiechi./ /v.b/

Kategori