Mër. Dhj 12th, 2018

UASHINGTON – Shtëpia e Bardhë: Regjimi iranian kërcënim për SHBA-në

UASHINGTON, 7 gusht /ATSH-ANSA/ – Irani ka shfrytëzuar sistemin financiar global për të financuar terrorizmin dhe për të nxitur regjimet e pamëshirshme, për të destabilizuar rajonin dhe për të abuzuar me të drejtat e popullit të tij “, sipas Shtëpisë së Bardhë.

“Regjimi iranian vazhdon të kërcënojë SHBA-në dhe aleatët e saj”, shtoi Shtëpia e Bardhë.

Presidenti amerikan, Donald Trump u shpreh dje i hapur për një marrëveshje të re bërthamore me regjimin iranian duke konfirmuar rivendosjen e sanksioneve ekonomike kundër Teheranit, që e akuzon për destabilizim të Lindjes së Mesme. /os/

Kategori